2nd RULε Topical Workshop on Injection and Injection Systems

from Monday, 1 April 2019 (08:00) to Wednesday, 3 April 2019 (21:00)
Paul Scherrer Institut (Auditorium)

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
1 Apr 2019
2 Apr 2019
3 Apr 2019
AM
08:30
Registration - Barbara Ajmo (Paul Scherrer Institut) (until 09:00) (Foyer)
08:30 Receive name tag - Barbara Ajmo (Paul Scherrer Institut)   (Foyer)
09:00
Present Machines - Andreas Streun (Paul Scherrer Institut) Olaf Dressler (Hemlholtz-Zentrum Berlin) (until 12:45) (Auditorium)
09:00 Welcome and introduction - Michael Boege (Paul Scherrer Institut)   (Auditorium)
09:15 Mastering challenges of the injection into low emittance rings - current status and future trends - Peter Kuske (Helmholtz Zentrum Berlin)   (Auditorium)
09:45 Transparent injection with a pulsed sextupole magnet at the KEK PF-ring - Chikaori Mitsuda (High Energy Accelerator Research Organization (KEK))   (Auditorium)
10:15 Suppression of stored-beam oscillations and improvements during top-up injection at PLS-II - Seunghwan Shin   (Auditorium)
10:45 --- Coffee Break ---
11:15 Design of a multipole kicker injection scheme for MAX IV - Simon C. Leemann (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (Auditorium)
11:45 Development and operation of a multipole injection kicker for SOLEIL and MAX IV - Patrick Alexandre (Synchrotron SOLEIL)   (Auditorium)
12:15 Experience with multipole injection at MAX IV - Åke Andersson (MAX IV Laboratory)   (Auditorium)
09:00
Future Machines - Michael Boege Simon C. Leemann (Lawrence Berkeley National Laboratory) (until 10:30) (Auditorium)
09:00 On-axis injection scheme for HEPS - Gang Xu (ihep,Beijing)   (Auditorium)
09:30 Design of an accumulator ring for the Diamond II upgrade - Ian Martin (Diamond Light Source)   (Auditorium)
10:00 Possible injection schemes for SLS 2.0 - Masamitsu Aiba (Paul Scherrer Institut)   (Auditorium)
10:30
Discussion (until 11:00) (Auditorium)
11:00 --- Coffee Break and Group Photo ---
11:30
Kicker and Pulser Design - Christopher H. Gough (Paul Scherrer Institut) Chikaori Mitsuda (High Energy Accelerator Research Organization (KEK)) (until 13:00) (Auditorium)
11:30 Fast RF kicker design - David Alesini (LNF-INFN)   (Auditorium)
12:00 Pulsed multipole magnets for UVSOR-III and AichiSR - Yoshifumi Takashima (Nagoya University)   (Auditorium)
12:30 Development of pulsed magnets at HZB - system enhancements - Olaf Dressler (Hemlholtz-Zentrum Berlin)   (Auditorium)
09:00
Kicker and Pulser Design - David Alesini (until 10:30) (Auditorium)
09:00 Fast pulse waveforms for different injection schemes using kicker pulsers - Robert Littlewood (Sydor Technologies)   (Auditorium)
09:30 Development of injection elements for SLS 2.0 - Christopher H. Gough (Paul Scherrer Institut)   (Auditorium)
10:00 SLS 2.0 Installation / Commissioning Time Comparison vs. ESRF-EBS, ALS-U & APS-U - Johan Wickström (Paul Scherrer Institut)   (Auditorium)
10:30
Discussion (until 11:00) (Auditorium)
11:00 --- Coffee Break ---
11:30
Summaries - Michael Boege (until 13:00) (Auditorium)
11:30 Summary Preparation   (Auditorium)
12:00 Summary Present Machines - Andreas Streun Olaf Dressler   (Auditorium)
12:30 Summary Future Machines: #1 - Masamitsu Aiba Peter Kuske   (Auditorium)
PM
12:45 --- Lunch Break ---
14:00
Future Machines - Peter Kuske (Helmholtz Zentrum Berlin) Masamitsu Aiba (until 17:30) (Auditorium)
14:00 Injection scheme for the SOLEIL upgrade - Marie-Agnes Tordeux (Synchrotron SOLEIL)   (Auditorium)
14:30 Injection system for PETRA IV - JieXi Zhang (DESY (Deutsches Elektronen-Synchrotron))   (Auditorium)
15:00 The design of DESY IV -- Booster upgrade for PETRA IV - Hung-Chun Chao (DESY)   (Auditorium)
15:30 --- Coffee Break ---
16:00 Challenges of on-axis swap-out injection - Michael Borland (Argonne National Laboratory)   (Auditorium)
16:30 On-axis swap-out injection at APS-U - Joseph Calvey (Argonne National Lab)   (Auditorium)
17:00 On-axis swap-out injection at ALS-U - Stefano De Santis (LBNL)   (Auditorium)
17:30
Discussion (until 18:30) (Auditorium)
13:00 --- Lunch Break ---
14:00
Kicker and Pulser Design - David Alesini (LNF-INFN) Christopher H. Gough (Paul Scherrer Institut) (until 16:00) (Auditorium)
14:00 Development of a ceramic chamber with integrated pulsed magnet for SPring-8 and KEK PF - Chikaori Mitsuda (High Energy Accelerator Research Organization (KEK))   (Auditorium)
14:30 Progress on the injection hardware developments for the HEPS project - Jinhui Chen (Institute of High Energy Physics, CAS, China)   (Auditorium)
15:00 Overview of driver technologies for nanosecend TEM kickers - Anatoly Krasnykh   (Auditorium)
15:30 --- Coffee Break ---
16:00
Discussion (until 17:00) (Auditorium)
18:30 --- Workshop Dinner ---
13:00 --- Lunch Break ---
14:00
Summaries - Michael Boege (until 15:00) (Auditorium)
14:00 Summary Future Machines: #2 - Dr Michael Boege (Paul Scherrer Institut) Simon C. Leemann (Lawrence Berkeley National Laboratory)   (Auditorium)
14:30 Summary Kickers and Pulsers: #1+#2+#3 - Chikaori Mitsuda (High Energy Accelerator Research Organization (KEK)) Christopher Gough David Alesini (INFN-LNF)   (Auditorium)
15:00 Workshop Closing Remarks - Michael Boege (Paul Scherrer Institut)   (Auditorium)
15:30 --- Coffee Break ---